Hoppa till huvudinnehåll

Historiska priser

Här ser du Göta Energis historiska inköpspris (öre/kWh) per elområde. Då det är ett rörligt pris sätts det i efterhand utifrån medelpriset på NordPool, den nordiska elbörsen. Inköpspriset motsvarar volymvägt spotpris på NordPool samt avgifter till Svenska Kraftnät och elbörsen. På din elfaktura tillkommer sedan även statliga avgifter som moms och elcertifikat.

Elområde 1Elområde 2Elområde 3Elområde 4
Elområde 1201520162017
Januari29,4529,3833,12
Februari27,7419,0433,55
Mars24,1421,0631,35
April24,2221,2428,96
Maj21,6023,1230,48
Juni13,9932,9028,55
Juli9,1828,8431,75
Augusti14,4630,8434,58
September20,4329,7536,42
Oktober22,1537,1529,97
November23,7542,2033,62
December18,3134,5331,24
Året20,8429,17
Elområde 2201520162017
Januari29,3228,5033,15
Februari27,8019,0733,60
Mars24,1521,0931,65
April24,2021,2729,06
Maj21,4923,1230,61
Juni13,9833,1028,75
Juli9,1128,8731,77
Augusti14,4030,8434,67
September20,6229,7536,61
Oktober22,2137,1530,15
November23,7542,2033,69
December18,3734,5331,32
Året20,8329,12
Elområde 3201520162017
Januari29,7032,1733,22
Februari29,3319,4833,85
Mars24,8421,1431,98
April24,5121,3029,18
Maj21,7123,5231,26
Juni15,1233,3129,36
Juli9,1828,8931,95
Augusti16,9930,9434,92
September20,8629,8536,95
Oktober23,6537,2531,66
November25,9842,5033,98
December19,9834,9332,77
Året21,8229,61
Elområde 4201520162017
Januari29,8731,7833,92
Februari30,8519,9234,45
Mars25,4521,8732,60
April24,7321,4129,67
Maj22,4223,7231,37
Juni19,9033,5129,59
Juli9,3028,9932,07
Augusti16,9831,0435,24
September21,9629,9537,52
Oktober24,7837,5532,97
November26,6842,7036,07
December32,6035,3933,98
Året22,7129,82